Dat is het niet alleen.
Bij RIPE betaal je meer, naar mate je meer IPs in gebruik hebt (of allocated hebt, moet ik zeggen). Daarin telt een allocatie van PI space veel zwaarder in die weging mee dan PA space. De LIR zal daardoor dus sneller in een duurdere categorie terecht komen.
Echter moet ik wel zeggen dat die kosten van een duurdere staffel erg mee vallen, en bij veel LIR's staan de prijzen voor PI niet echt in proportie (en dat heeft vaak ook te maken met het feit dat ze liever zien dat je PA space afneemt, omdat je dan voor die IP adressen aan de partij in kwestie vast zit). Maar er gaan natuurlijk vooral ook kosten zitten in het regelwerk (het regelen van de PI space bij RIPE voornamelijk, maar ook het opzetten van de routing/switching). Maar het zou eigenlijk logischer zijn als je daar een eenmalig bedrag voor zou betalen.
Verder heb je dan nog inderdaad kosten voor de routing, want je hebt voor een apart subnet ook wat aparte entries in de routers en core switches (layer3) nodig. Maar in principe kost dat je niets, totdat je geen extra entries meer kunt toevoegen en dus moet upgraden naar iets wat meer entries aankan. Maar over het algemeen zijn deze kosten per klant dusdanig laag dat het niet echt noemenswaardig is.
Verder nog een tip: de PI space kun je bij elke willekeurige partij afnemen, en je netwerkpartner zou dat subnet dan gewoon kunnen routen (mits ze daarmee akkoord gaan). Of je kan natuurlijk verkiezen om te verhuizen naar een partij die meer flexibiliteit kan bieden. Het is eenmalig veel moeite, maar het is over het algemeen de moeite wel waard op de lange termijn. Zie het als een investering.

